14. 11. 2019.

Подели:

Обележена десетогодишњица Српске филмске асоцијације

 

Обележена десетогодишњица Српске филмске асоцијације

У свечаној сали Скупштине града Београда 13. новембра 2019. године обележена је десетогодишњица рада Српске филмске асоцијације. Том приликом СФА је доделила признања и захвалнице представницима најатрактивнијих локација у нашој земљи, као и институцијама које су дале значајну подршку снимању филмова на нашим просторима, међу којима је и Управа царина Србије.

 

Данас Србија нуди страним продукцијама врхунска студија, опрему, искусне екипе и изванредне професионалце из области визуелних ефеката и постпродукције.  Заједничким залагањем филмска индустрија постала је један од носећих стубова креативне индустрије у земљи и региону са преко 30 милиона прихода годишње само од страних пројеката који се снимају. Београд се етаблирао као једна од значајнијих дестинација у региону, а Србија постала незаобилазна станица у Источној Европи када је продукција филма и реклама у питању. 

 

Овом приликом уручене су плакете за: • Институције које су дале кључну подршку развоју филмске индустрије и координацији свих нивоа државне управе неопходне за реализацију продукцијског посла• Плакете најатрактивнијим локацијама • Најбољим филмским партнерима

 

Плакету и захвалницу институцијама које су дале кључну подршку развоју филмске индустрије и координацији свих нивоа државне управе неопходне за реализацију продукцијског посла, добили су: Влада Републике Србије, привреде Републике Србије, Министарство унутрашњих послова,  Министарство одбране и Војска Републике Србије, Филмски центар Србије, Привредна комора Србије, Секратаријат за послове одбране, ванредних ситуација, комуникације и координације односа са грађанима града Београда, Управа царина, Завод за заштиту споменика културе Града Београда, Туристичка организација Србије, Србијашуме, ЈКП Градска чистоћа и ЈКП Зеленило Београд.

 

У име Управе царина Србије плакету је примила Александра Тадић координатор у Сектору за царинске поступке, а у разговору са њом сазнајемо да су се до сада многобројне продукције обраћале Управи царина када им је била потребна подршка наше институције током реализације филмских пројеката.

 

''Ми смо отворени за сарадњу са свима и ако можемо да помогнемо да царински поступак буде што ефикасније спроведен, то радо чинимо. Циљ нам је да наша институција олакша пословање свим привредним субјектима, па тако и филмским продукцијама, као и да уједно помогнемо да се наша земља промовише као атрактивна локација за пословне подухвате, јер је то добро за све нас'', истакла је она.

 

Плакету за најатрактивније локације којима се филмске екипе константно враћају добили су Дворски комплекс – Краљевски и Бели двор, Град Београд, Град Нови Сад и тврђава Петроварадин, Град Панчево, Сава Центар, Београдска тврђава Калемегдан, Стара планина, Национални парк Тара и Смедеревска тврђава и КПГТ. У име Скупштине града Београда, присутнима се обратио и проф. др  Зоран Радојичић, Градоналник града Београда:

 

''Деценија рада је значајан јубилеј не само за Српску филмску асоцијацију, већ и за Град Београд, јер сте значајно допринели промоцији Града. Београд је са више од 2000 снимајућих дана постао значајна дестинација на мапи филмских локација. Тако су улице Београда глумиле улице Париза, Лондона и Рима, а панорама Земуна је заменила Варшаву, Праг и Москву. Скоро 20 милиона се улива кроз различите услуге само у град Београд, а профит на годишњем нивоу тренутно износи око 35 милиона евра за целу Србију.''

Градоначелник је истакао посебну  улогу Ане Брнабић, Председнице Владе Републике Србије, која је препознала позитиван утицај који ће развој филмске индустрије донети, а она се званицама обратила видео поруком:

 

''Стицајем околности ја сам учествовала у стварању Српске филмске асоцијације пре десет година, као и стварању овог нашег бренда. Знам колико је рада било потребно да добијете подршку државе која се десила тек 2015. Од тада је кроз програм подршке и подстицаја прошло више од 150 пројеката. 67 милиона евра се слило директно у буџет, а на сваки евро подстицаја врати се 2, а у економију укупно 7,5 евра. Држава данас помаже филм 18 пута више него пре десет година. Хвала на сјајним пројектима и на дивном представљању Србије у свету. Хвала што подржавате пројекат Креативне Србије и хвала Граду Београду, који је препознао ову индустрију и основао канцеларију за филм.'' 

Председник УО Српске филмске асоцијације Драган Гага Ђурковић је нагласио да је изузетно важан подстицај државе за развој филмске индустрије у нашој земљи:

 

''Држава у којој живимо и радимо и коју представљамо  је важан чинилац нашег рада и зато је она саставни део тог производног процеса кроз доношење позитивних закона и подстицаја, који су складу са потребама производње филма и реклама'', рекао је он и додао да је неопходна добра намера свих грађана и институција Србије, због чега је Српска филмска асоцијација створила  Филмске Пријатеље, грађане и институције без којих нема производње филмова и реклама.