30. 07. 2020.

Подели:

Пандемија утицала на динамику доставе пошиљака

 

Пандемија утицала на динамику доставе пошиљака

Написи појединих медија о наводној крађи пошиљака приликом дистрибуције и царињења изазвали су велику буру и полемику у јавности. Овакве оптужбе, кренуле су заправо од Удружењa потрошача Ефектива, што су Управа царина и ЈП Пошта категорично демантовале. На који начин се у време пандемије корона вируса пошиљке царине дистрибирају и уручују објаснила је гледоцима емисије „Свитање“ на ТВ Пинк Наташа Мирковић, координатор заједничких послова у Сектору за царинске поступке.

 

Коментаришући на самом почетку гостовања оцене удружења Ефектива, које су преузели готово сви медији о томе да пошиљке мале вредности у Србији ''масовно нестају'', Наташа Мирковић је рекла, да о ''нестајању'' нема говора, већ да узроке треба тражити у специфичној ситуацији у којој се цео свет налази.

 

„Управа царина је, као и Пошта Србије, одмах реаговала – јер евентуално може бити речи о кашњењу пошиљака услед застоја у допремању, а никако о трајном нестанку. Сведоци смо да је авио саобраћај на самом почетку пандемије корона вируса био у прекиду, што је изазвало кашњења дела међународних пошиљака у трајању од око три месеца и неке од њих тек сада стижу у Србију“, рекла је Мирковић.

 

Саговорница из Управе царина је искористила прилику да објасни како изгледа поступак царињења поштанских пошиљака:

„Важно је да се зна да се поштанске и експресне пошиљке, све време, од пријема до уручења, увек налазе искључиво у простору јавног предузећа Пошта Србије или просторијама оператора, у које цариници немају право самосталног приступа. А када се пошиљке прегледају, цариник никада није сам. То изгледа тако што поштански службеник царинику подноси на увид садржај пакета, комисијски га отварају поштански и царински службеници заједно и то у просторијама које су 24 часа комплетно покривене видео надзором. Значи да је све врло провериво.“

 

На питање зашто је Алиекспрес скинуо Србију са листе земаља за коју је допрема пошиљака бесплатна, Мирковић је одговорила да је то пословна одлука ове компаније и да то питање треба упутити њима.

„Оно у шта ми сумњамо је да се ради о пошиљкама мале вредности које пристижу као писмоносне и да оне као такве, када напусте земљу порекла губе идентификациони број који су имале док су биле на територији Кине, па је због тога касније теже утврдити где се налазе и да ли су уопште пристигле или не. У сваком случају, чињеница је да евиденција и претрага статуса регистрованих поштанских пошиљака није у надлежности Управе царина, већ да се за те потребе користи универзална међународна поштанска апликација Светског поштанског савеза и ми грађане који нам се обрате са тим питањем упућујемо на сервисе Поште Србије“, казала је она.

 

Напоменула је да Управа царина има озбиљне службе које се баве унутрашњом контролом и законитошћу рада својих запослених:

„Ово питање је озбиљно и мора се испитати. Покренули смо поступак контроле да бисмо били сасвим сигурни да није дошло до неких непредвиђених околности. Међутим, на основу онога што сам вам до сада испричала, можете и сами да закључите неколико важних ствари:  да цариници имају врло ограничен додир са пристиглим поштанским пошиљкама и њиховим садржајем, као и то да се царински прописи нису мењали. Због тога је већ сада извесно да поступање царине ни у ком случају не може бити узрок повећаних трошкова допреме.

 

Мирковићева је на крају посаветовала грађане који су се суочили са овим проблемом и настоје да уђу у траг својим пошиљкама, да буду стрпљиви и да не очекују да им оне стижу истом динамиком као и пре пандемије корона вируса, али и да је предуслов за потрагу за пошиљком њен идентификациони број који морају имати.

Алиекспрес: узрок логистички проблеми

Поводом проблема које купци из Србије у последње време имају са наручивањем робе са Алиекспреса, новинари дневног листа Блиц контактирали су ту компанију и добили објашњење да је бесплатна достава опција коју нуде сами продавци, а не они као посредник у куповини, те да је та опција тренутно знатно редукована због логистичких проблема.

„Алиекспрес је платформа која директно повезује купце и продавце, а бесплатна достава је опција коју нуде сами продавци. Они су, иначе, недавно редуковали своје услуге и смањили број могућности за купце, мада су неке опције и даље доступне, због повећања логистичких трошкова узрокованих пандемијом вируса Ковид-19. Ова промена односи се на све земље у које продавци шаљу своје производе", објаснили су за "Блиц Бизнис" из Алиекспреса.

РТС: Пакети почели да стижу

У прилогу који је на ову тему емитован у Јутарњем дневнику РТС пренета је и изјава Дејана Гавриловића из удружења „Ефектива“ који је том приликом рекао да је у последња два дана дошло до промене у динамици доставе пошиљака.

„Последња два дана грађани пријављују да им пакети стижу масовно и то им стижу пакети који су наручивани у различитим временским интервалима, што значи да су негде стајали и неко се сада досетио након целе ове буке и рекао – хајде то сада испоручујте људима да би се тај проблем колико-толико амортизовао“, наводи Гавриловић.

Међутим, треба знати да је уобичајно да дође до застоја у дистрибуцији пошиљака уколико оне нагло пристигну у истом временском периоду, јер се тада дуже задржавају чекајући на ред за преглед који се спроводи по редоследу њиховог приспећа.