Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
26. 01. 2020.
Шта се променило доношењем новог Правилника о контроли радиоактивности и да ли се и у чему царинска контрола разликује, у односу на период који је претходио његовом доношењу, питања су на која је агенција Танјуг потражила одговоре од Управе царина, а текст о томе пренели су и многи други медији.
По новом Правилнику смањен је број врста робе која подлежу обавезној контроли радиоактивности при увозу, извозу и транзиту у односу на раније пропис, наводи се у информацији Управе царина.
Напомиње се да је убрзан поступак контроле радиоактивности на граници јер је омогућено да се, када је доза зрачења у дозвољеним границама, она заврши уз извештај о извршеном гамаспектрометријском, односно дозиметријском испитивању које врше правна лица овлашћена од Директората.
Царина за откривање и спречавање недозвољеног промета радиоактивних и нуклеарних материјала на граничним прелазима користи се стационарне мониторе и ручне детекторе за мерење јонизујућеег зрачења, наводи се у инфомацији Управе царина и додаје да нови Правилник није променио њихове досадашње обавезе.
- У случају да се активира аларм детектора царински орган привремено зауставља пошиљку и одмах обавештава Директорат за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије који након тога спроводи даље радње и доноси одлуку по којој даље поступа царински орган - наводи се у информацији и додаје да се истовремено обавештава и Управа царина.
Систем контроле радиоактивности омогућио је смањење трошкова рада пословне заједнице, јер је царински поступак убрзан а трошкови смањени, развојем портала - СРБАТОМ на који се постављају оригинални извештаји о извршеном испитивању робе.
За примену правила установљених Правилником одржане су обуке цариских службеника у вези са изворима јонизујућих зрачења, њиховом утицају, као и коришћењу уређа за детекцију зрачења, саопштили су из Управе царина.
Током прошле године у просеку је дневно било 20 увоза робе у Србију за коју је мерена радиоактивност и сви анализирани узорци и мерења су били у оквиру законом прописаних граница, наводи се у информацији Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије.
Додаје се да се ради о роби чија контрола је била у надлежности Инспекције за радијациону и нуклеарну сигурности и безбедност.
У надлежности ове инспекције је контрола гранита, порфира, базалта, пешчара и осталог камена за грађевинарство као и неких врста металног отпада, док фитосанитарна и ветеринарска инспекција контролише радиоактивности приликом увоза, извоза и транзита лековитог биља, печурки, боровница, брусница, шумско воће и минералних фосфатних ђубрива.
Директорат наводи да се кроз извештаје носилаца овлашћења види да је број извршених забрана или повраћаја робе на нашим граничним прелазима био врло мали.
- Такви случајеви забележени су приликом контроле робе која је долазила са територија на којима је било контаминације као последица нуклеарних акцидената (Чернобиљски акцидент) - наводи се у информацији.
Додаје се да је било и робе која из других разлога није испуњавала неке од прописаних услова у складу са Правилником о границама садржаја радионуклида у води за пиће, животним намирницама, сточној храни, лековима, преметима опште употребе, грађевинском материјалу и другој роби која се ставља у промет.
Нови Правилник о контроли радиоактивности робе приликом увоза, извоза и транзита усвојен 2019. године, донео је унапређења система како би се одржао задовољавајући ниво контроле радиоактивности, оцењују у Директорату.
Тај документ је омогућио несметан промет преко државне границе робе која задовољава прописане услове у погледу радиоактивности, констатује се. Како се наводи, узорковање робе може да врши само носилац овлашћења који у о квиру обима акредитације поседује и акредитовану методу узорковања робе што до сада није био случај.
- То даје стручну потврду да узорци на којима ће се вршити испитивања буду репрезентативни - наводи се у информацији.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма