Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
16. 07. 2020.
„То су пре свега мобилни скенери, чији зраци пролазе и кроз најдебљи челик. Поред тога, располажемо и фибер оптиком, бустерима, апаратима који мере густинуматеријала, значи, поуздано можемо да видимо, да ли у некој фабричкој шупљини има нечега или не.“
Илуструјући креативност шверцера Кнежевић се осврнуо на недавне заплене свежњева новца сакривеног испод резервног точка, у теглама нутеле, векни хлеба и традиционалном турском чају...
„Непријављени новац до окончања прекршајног поступка привремено задржава и депонује на посебан рачун Народне банке. Најбитнија ствар је да се сви ти поступци углавном окончавају коначним одузимањем и да се тај новац слива директно у наш буџет“, казао је он.
Младен Милошевић, професор Факултета безбедности казао је да кријумчарење готовог новца у огромним количинама буди различите сумње и наводи на различите претпоставке. „Ту може бити реч о активностима попут финансирања тероризма или организованог криминала, куповине дроге, или других криминалних активности, па до тога да се новац с обзиром не економску и здравствену кризу измешта на више различитих локација. А може бити да је то просто резултат појачаних царинских контрола.“
Помоћник Кнежевић се надовезао констатацијом да поред новца, цариници имају одличне резултате и у сузбијању кријумчарења дроге, цигарета, оружја и лекова...
„Прекршиоци су најчешће мушкарци између 20 и 50 година, држављани разних европских земаља, али ту заправо нема правила. Док ви и ја сада разговарамо сигурно неколико хиљада људи размишља како да превари систем. Али подвлачим поново, наши цариници су добро обучени да им се супротставе. Сем тога, постоји одлична сарадња са свим службама које су на овом истом задатку, како на националном тако и на међународном нивоу“, објаснио је Раде Кнежевић.
На опаску новинара да цариницима у раду помажу и специјално обучени службени пси он је истакао да Одсек за царинску контролу за употребу службених паса постоји само три године, али да већ има заиста изванредне резултате.
„Имамо чак и похвале од других страних царинских администрација када су у питању резултати наших паса. Нерон је најпознатији, јер стварно има најбоље резултате. То је белгијски овчар типа малиона, обучен за детекцију дувана, дуванских производа и наркотика. И у својој каријери, која не траје дуго, има један озбиљан си-ви.“
Разговарало се и о увек актуелном проблему кријумчарења људи, а Кнежевић је између осталог поменуо случај миграната сакривених у мешалици за бетон.
„То само говори да су ти људи спремни да ризикују и живот да би дошли до неке крајње дестинације. И то је једна веома тешка тема, јер затекнете на терену и жене, и децу, труднице. Једноставно видите да беже за бољим животом. Али наглашавам, ни ту не сме да буде никаквог опуштања, јер ми не можемо знати да ли је то онако како нама изгледа, или су њима можда неке друге идеје у глави, као што су примера ради тероризам“, заклључио је на крају гостовања Кнежевић.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма