Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
14. 10. 2019.
На трилатералном састанку у Новом Саду потписана је Декларација о слободном протоку робе и грађана између Албаније, Северне Македоније и Србије. Гостујући тим поводом у Јутарњем дневнику РТС-а заменик директора Управе царина Веселин Милошевић је, између осталог рекао, да очекује да ће се тим документом омогућити путовање само уз личну карту, као и несметан пролазак услуга, капитала и радне снаге.
Декларација која је потписана од стране председника Србије и премијера Северне Македоније и Албаније већ у свом називу одређује садржај „онога што би требало урадити што је пре могуће на Западном Балкану“, изјавио је за РТС заменик директора Управе царина Веселин Милошевић.
„Први корак је да се кроз рад експертских тимова дефинишу конкретни кораци – шта урадити да се смањи задржавање транспортних средстава и робе на границама и административним линијама Западног Балкана“, казао је Милошевић.
Решава се и питање путовања у оквиру Западног Балкана само уз личну карту, као и како ће услуге, капитал и радна снага моћи несметано да пролазе садашње баријере које постоје.
„Сам документ одмах на почетку упућује позив осталим лидерима Западног Балкана да се придруже овој иницијативи. Регија неће овим документом заменити одлуку да буде члан ЕУ, већ да се до тог момента створе услови за бољи живот у овом региону“, рекао је он.Иако је рок за испуњење тих циљева крај 2021. године, Милошевић каже да ће то бити тешко док се одређене стране не одрекну једностраних потеза који су мотивисани политичким разлозима.
„Говоримо о царинским таксама. То је нешто што је резултат нефункционисања постојећих механизама, конкретно ЦЕФТА механизма“, истакао је Милошевић и додао:
„Сви смо сведоци да је оријентација Владе Републике Србије да се кроз билатералне споразум на неки начин надомести нефункционисање ЦЕФТЕ. Заједнички задатак свих царинских администрација у региону је да се увођење заједничких контрола које смо започели прошири на цео Западни Балкан.“
На питање како функционише и да ли је олакшан проток путника и робе на недавно отвореном заједничком прелазу са Северном Македонијом, Прешево-Табановце, заменик директора Управе царина је скренуо пажњу на то, да се мало говори о још једном такође веома важном споразуму, а то је признавање статуса Овлашћених привредних субјеката, који представља један пакет економских мера за убрзање и олакшање живота пре свега компанија које послују на законом прописани начин, али исто тако и путника.
„Да ли има проблема? Проблема има. Управо ради њиховог решавања недавно нас је посетила делегација колега из Северне Македоније и тај састанак је веома користан, коректан и позитиван. Предлог је превозника из Северне Македоније да се отвори и друга трака на улазној страни Прешева, где се сада користи једна. Договорено је да се на њој имплементира још једна колска вага и та друга трака ће управо бити приоритетна за камионе Овлашћених привредних субјеката, која су у заједничком транзиту, који превозе кварљиву робу, као и за празне камионе. Истовремено, ми смо искористили прилику и договорили са македонском царином да се друга излазна трака са Прешева такође отвори и пусти у промет", објаснио је Милошевић и додао:
„Резултати показују да преко Прешева у Републику Србију уђе преко 600 камиона за 24 часа и исто толико изађе. То значи да овај споразум већ даје резултате који се огледају у томе да преко 1.000 камиона за 24 часа користи улазно-излазну страну овог граничног прелаза.“
Коментарушући отварање прелаза Рабе Рабе–Кибекхаз на српско-мађарској граници Милошевић је указао да су мали заједнички прелази алтернатива за велике граничне прелазе на Коридору 10, пре свега за Хоргош и Келебију, који су у сезони својеврсно уско грло и за путнички, а не само за робни промет.
Рекавши да се на убрзању камионског саобраћаја на граници интензивно ради, он се осврнуо на значајан скуп у одржан 11. октобра 2019. године у Привредној комори Србије, којем је присуствовала и председница Владе:
„Дата је шанса сасвим транспортерима пре свега из Републике Србије да укажу на проблеме које имају приликом извоза робе на Хоргошу, Келебији и Батровцима. Ради се интензивно на сарадњи са тим администрацијама, како мађарском, тако и хрватском, и заиста се надамо да ће они показати добру вољу и на неки начин убрзати свој рад, јер наши тренутни капацитети су такви да из Србије можемо пустити дупло више камиона“, казао је Веселин Милошевић.
У декларацији се наводи да, према резултатима мерења Светске банке, за једну годину око 26 милиона сати камиони проведу на границама Западног Балкана.
„То је огроман губитак новца и стандарда свих нас, јер се то, на крају крајева, плаћа из џепова свих нас заједно“, нагласио је заменик директора Управе царина на крају гостовања.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма