07. 10. 2020.

Подели:

Царинска служба остварила напредак и у 2019. години

 

Царинска служба остварила напредак и у 2019. години

У Извештају о напретку Србије, који је Европска комисија усвојила 7. октобра 2020. године у Бриселу, констатује се да је Србија на добром нивоу припремљености у области царинске уније.

 

За Поглавље 29 које се односи искључиво на Царинску унију прецизира се да је учињен известан напредак усвајањем неколико подзаконских аката везаних за Царински закон и Закон о царинској служби, усвојених у децембру 2018. године.

Ниво усаглашености царинског законодавства са правним тековинама ЕУ је висок, стоји даље у Извештају ЕК, што омогућава даље усаглашавање, као и модернизацију пословања Управе царина Србије.

 

Препорука је да Србија треба додатно да надогради систем обраде царинских декларација кроз интергисање управљања ризиком, као и да даље улаже у ИТ систем царинске администрације како би се омогућила његова интеграција у систем ЕУ.

У циљу даљег усклађивања са правним тековинама ЕУ у априлу 2019. године су усвојени а потом и спроведени прописи који се односе на ослобођења од плаћања дажбина, а Србија је предузела и одређени број мера у вези са прекурсорима дроге.

 

У извештају ЕК се каже и да се у нашој земљи примењује регионална конвенција о пан-евро-медитеранским преференцијалним правилима о пореклу, као и да је номенклатура цринске тарифе за 2019. усклађена са Комбинованом номенклатуром ЕУ.

Управа царина и даље јача своје административне и оперативне капацитете, а наплата царинских дажбина у 2019. години се повећала за више од 10%, додаје се у Извештају.

 

У току су и активности на јачању система управљања ризиком. Препорука је да Србија спроводи анализе засноване на ризику пре приспећа, односно отпреме робе, укључујући контроле безбедности хране, доследно, свеобухватно и хармонизовано са Царинским законом ЕУ.

Напомиње се да и поред текућих активности, царинска лабораторија није довољно опремљена, као и да прописи који се тичу културних добара, слободних зона и аспеката безбедности тек треба да се ускладе са правним тековинама ЕУ.

У погледу борбе против кријумчарења дувана, каже се да је Србија је од 2017. године чланица Протокола о елиминацији незаконите трговине дуванским производима, али да су неопходне додатне мере како би се још ојачали административни капацитети за контролу дувана.

Како би се обезбедило адекватно снабдевање у условима кризе изазване пандемијом COVID-19 седам граничних прелаза са суседним земљама је у систему „зелених коридора“, констатује се у Извештају ЕК. Земље потписнице ЦЕФТА споразума  одобриле су листу основних роба, пре свега хране и медицинске опреме којима треба дати предност када је реч о прекограничном транспорту, што се показало као врло ефикасно.