26. 11. 2019.

Подели:

Управа царина на конференцији „Smart E-Government”

 

Управа царина на конференцији „Smart E-Government”

Презентацијом „Е-царина – поглед у будућност“ Љубица Барбуљ, помоћник директора у Сектору за информационе и комуникационе технологије представила је достигнућа и планове Управе царина у области дигитализације на међународној конференцији Smart E-Government, која је одржана у Београду 25. и 26. новембра 2019. године.

 

Она је између осталог рекла да је стратешки циљ Управе царина потпуна аутоматизација пословања и успостављање потпуног електронског окружења као и да се ка њему, кроз континуирану модернизацију, иде корак по корак. Нови Царински закон, у примени од јуна ове године, а у свему усаглашен са Царинским законом уније, је широм отворио врата за модернизацију царинског система и омогућава успостављање потпуно безпапирног пословања.

 

„Поред транзита који већ функционише на овај начин, план је да сви царински поступци у Србији од 2023. године буду потпуно аутоматизовани. Тако ће се при увозу и извозу, уместо стандардне папирне декларације користити електронска порука која у себи садржи електронски документ. Такође, комуникација између царине, шпедитера, извозника или превозника обављаће се на овај начин, што значи максимално убрзање ових поступака“, казала је Љубица Барбуљ истичући да Управа царина на тај начин ствара услове за брзо, ефикасно и предвидиво пословање у Србији, чиме се ствара и бољи амбијент за привлачење потенцијалних инвеститора, а све у складу са ЕУ стандардима у погледу царинских процедура“.

Она је додала да царинска служба интензивно ради на унапређењу електронских услуга које се пружају привредницима кроз имплементацију националних пројеката као што су: кућно царињење за шпедитере, поједностављења при царињењу експресних пошиљака, увођење електронских лицитација робе, инстант плаћање, а да је поред припреме ЕУ пројеката имплементације аутоматизованих система увоза, извоза и царинских одлука  у току и имплементација пројекта Национални јединствени прозор (''Single window'') који је кредитиран од стране Светске банке и којим ће бити олакшана царинска процедура као и омогућена контрола сагласности, уверења и дозвола неопходних за увоз и извоз робе.

 

 

Јасном визијом као и новим стратешким плановима, Планом развоја царинске службе 2020-2024 и Планом развоја електонских система царинске службе 2020-2024 са пратећим Акционим плановима, који треба да се усвоје на Влади до краја године, истакла је Љубица Барбуљ, се виде јасна опредељења Управе царина да испуни обавезе РС предвиђене Поглављем 29 као и Новим Царинским законом и да Управа царина настави да улаже напоре да обезбеди интероперабилност и интерконективност са IT системима Европске уније као и потпуно безпапирно пословање.

 

Циљ конференције која се ове године одржава под називом „Утицај нових технологија на развој електронског пословања и електронске управе“ је да се уз представнике државне администрације и бизниса, укључујући владине ИТ стручњаке, индустријске лидере, универзитетске професоре и независне експерте, на једном месту размотре растући трендови у стандардизацији нових технологија за изградњу модерног информационог друштва.

Конференцију Smart E-Government организују Асоцијација за рачунарство, информатику, телекомуникације и нове медије Србије (АСИТ) у сарадњи са Министарством државне управе и локалне самоуправе Републике Србије, Министарством трговине, туризма и телекомуникација, Министарством унутрашњих послова Републике Србије, Привредном комором Србије и стручњацима из области ИТ технологија у јавном и приватном сектору, а намењена је руководиоцима и ИТ менаџерима државних органа, јавних предузећа и локалне самоуправе као и представницима домаћих ИТ компанија.