Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
26. 11. 2019.
Један од највећих проблема са којима се суочавају компаније које послују у области транспорта и логистике јесте задржавање на граничним прелазима. Наиме, на састанку који је недавно одржан у Привредној комори Србије, наведено је да просечно задржавање камиона с робом на граничним прелазима износи око пет сати. Како је закључено, ова ситуација неповољно се одражава на пословање транспортних компанија, али и на привреду уопште.
Проблематиком се позабавила и Светска банка, у чијем извештају пише да током само једне године камиони на границама земаља Западног Балкана проведу око 26 милиона сати.
У циљу унапређења ситуације, предузето је неколико конкретних мера. Наиме, у окторбру је отворен нови гранични прелаз са Мађарском, Рабе - Кубекхаза, који ће, како се очекује, допринети смањењу задржавања камиона са робом на граничним прелазима. Такође, из Владе Србије најављено је и проширење граничног прелаза на Хоргошу, али и додатне активности у вези са протоком робе на граничним прелазима са Хрватском.
Још један корак јесте и потписивање декларације о слободном кретању капитала, људи, роба и услуга између Србије, Северне Македоније и Албаније. Како за еКапију кажу из Управе царина, приоритет свих служби које функционишу на граници јесте да дају допринос унапређењу тренутне пропусне моћи прелаза. Баријере у промету путника и робе у региону ће, како наводе, постати прошлост након формирања "мини Шенген зоне".
- То ће омогућити и слободу кретања радне снаге и јединствено тржиште рада. Осим што ће грађани брже и лакше путовати и запошљавати се тамо где сматрају да је то за њих боље, овакав концепт ће омогућити развој трговине и привреде уопште - кажу из Управе царина.
Када је реч о новинама које ће донети успостављање зоне "малог Шенгена", једна од најзначајнијих мера за компаније из области транспорта и логистике јесте увођење 24-часовног радног времена свих инспекцијских служби са акцентом на фитосанитарој и ветеринарској инспекцији. То ће значајно скратити време чекања камиона са робом. Такође, планирано је и обједињавање и формирање заједничког пакета документације потребне за транзит роба у оквиру земаља чланица.
- Камиони са робом ће се мање задржавати на граници, што ће смањити трошкове не само транспортних и логистичких компанија, већ и крајњег пласмана робе у региону. Смањење трошкова аутоматски значи конкурентнију позицију свих привредних субјеката, што се директно одражава на повећање доприноса у буџете ових земаља, односно, повећање стандарда свих становника - кажу нам из Управе царина.
Увођење концепта заједничких прелаза са суседним државама важан је корак ка поједностављењу процедура, али и ка убрзању промета робе и путника преко границе.
- Први интегрисани прелаз Прешево-Табановце отворен је крајем августа 2019. године, од када се на њему обавља јединствена контрола, како за путничка возила, тако и за транспортна средства. Показатељи говоре да за 24 часа у Републику Србију преко заједничког граничног прелаза уђе преко 600 камиона натоварених робом и наравно исто толико изађе. То значи да контрола траје у просеку два и по минута. У време када су постојали одвојени прелази, камионима је било потребно између сат и сат и по времена за прелазак границе. Ако се то посматра у односу на неке друге прелазе, где су задржавања вишечасовна, онда је јасно какав је напредак постигнут - наводе из Управе Царина.
Како кажу, и даље постоји простор да се и ово пролазно време убрза, јер је са севреномакедонском страном договорено отварање и друге траке на излазу за камионе из Србије, а ради се и на стварању услова за отварање друге траке за за камионе и на улазу у Србију.
- Са почетком заједничке контроле са Северном Македонијом почела је и примена Споразума о узајамном признавању Овлашћених привредних субјеката. У Србији такав статус има више од 20 фирми, које су прошле веома строге контроле од стране Управе царина и као такве имају могућност да користе одређене бенефите и поједностављења, што се директно одражава на њихово брже, једноставније и ефикасније пословање - закључују из Управе царина.
Идеја "малог Шенгена" могла би да се прошири и на остале земље региона. Наиме, како је недавно истакао Расим Љајић, министар трговине, туризма и телекомуникација, основна замисао је да сви буду део те иницијативе.
- Ово је идеја три земље, а отворена је и за друге економије западног Балкана. Купци би имали јефтинију робу због веће конкуренције, лакше би се долазило до радне снаге, а много би се уштедело и на трошковима транспорта, јер највише времена прође у чекању на границама - истакао је Љајић.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма