16. 10. 2019.

Подели:

Одржан Пододбор за трговину, индустрију, царине и опорезивање

 

Одржан Пододбор за трговину, индустрију, царине и опорезивање

Београд је 16. октобра 2019. године био домаћин редовног састанка Пододбора за трговину, индустрију, царине и опорезивање, који је због области које покрива изузетно значајан у процесу приступања Европској унији.

 

Представници свих релевантних Директората Европске комисије (DG NEAR, DG TRADE, DG TAXUD, DG GROW), разговарали су са  делгацијама Министарства трговине, туризма и телекомуникација, Министарства финансија, Министарства привреде, Министарства здравља, Управе царина, Пореске управе, Привредне коморе Србије и Канцеларије за европске интеграције Републике Србије.

Главне теме односиле су се на напредак наше земље у областима трговине, пореза, царине, средњих и малих предузећа, индустрије и слободног кретања робе.

 

У делу који се односи на царине представници Европске комисије су захвалили делегацији Министарства финансија, коју је предводила је Снежана Карановић, помоћник министра у Сектору за царински систем и политику и Управе царина, на челу са Веселином Милошевићем, замеником директора, на поднетим писаним прилозима.

Захваљујући томе европски представници су могли да се упознају са тренутним стањем у областима које се односе на царинске прописе и реформу, административне капацитете, Нови царински закон, ЦЕФТА Додатни протокол 5 о узајамном признавању националног овлашћеног економског оператера, као и на примену Конвенције о заједничком транзиту.

 

Веселин Милошевић је упознао Европску комисију са напретком који је Управа царина остварила у области примене аутоматизованих система увоза и извоза. Он је истакао да је  успешно завршен двогодишњи пројекат „Техничка помоћ за изградњу институционалног оквира за имплементацију АИС/АЕС Система“, у оквиру ИПА 2013, вредан 1,56 милиона евра.

Милошевић је такође рекао да је Управа царина кроз програм предприступне помоћи ЕУ ИПА 2019 поднела предлог пројекта ”Имплементација увозних и извозних Система (AIS/AES) и Система управљања царинским одлукама”, обрзаложивши укратко шта су  најзначајнији бенефити које ће привреда, али и друштво, имати од увођења ових система.

 

Како су експерти Европске комисије изразили жељу да виде како функционише електронско подношења царинских декларација, то ће им бити омогућено приликом посете Управи царина 17. октобра 2019. године.

Састанку, који је протекао у пријатељској и радној атмосфери, поред помоћника директора сектора за царинске процедуре, тарифске послове и ИТ, као и представника одељења за порекло робе и међународну царинску сарадњу, присуствовао је и Душко Мариновић, царински аташе у Мисији Републике Србије у Бриселу.

Констатовано је да су представници Преговарачке групе 29 показали висок степен припремљености и посвећености напретку Републике Србије у овом поглављу.