Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
23. 09. 2020.
Посету регионалних организација: Савета за регионалну сарадњу, Секретаријата Транспортне заједнице и ЦЕФТЕ граничном прелазу Прешево Табановце, што је за сада једини прелаз на коме се спроводи заједничка контрола, пратиле су бројне новинарске екипе из обе земље, што је резултирало бројним прилозима у информативним емисијама, као и текстовима у штампаним медијима.
У прилогу емитованом у Дневнику 3 РТС речено је да је заједничка контрола знатно убрзала саобраћај, нарочито теретни, а сви присутни су се сагласили да би било добро да се такав принцип примени и на граничним прелазима са ЕУ. Да су чекања смањена сведоче и камионције које се сада задржавају у просеку десетак минута, док су пре увођења заједничке контроле чекали и по неколико сати.
''Гранични прелаз Прешево дневно у просеку пређе 800 камиона, па је отворена још једна трака са вагом за контролу терета. Мислим да смо једини гранични прелаз у Србији који има инсталиране две колске ваге на улазу у земљу. Значи, два камиона могу да се обрађују истовремено'', рекао је Саша Миленковић, управник Царинарнице Ниш.
Приоритет при преласку границе имају камиони који превозе лако кварљиву робу, медицинску опрему и лекове.
''Ови зелени коридори заједно са приоритетном листом робе за бржи прелазак границе обухватају медицински материјал, лекове, прехрамбене и пољопривредне производе. Обезбеђује се слободан проток робе 24 сата, смањују се и негативни ефекти кризе у економском смислу за чланице ЦЕФТЕ'', указао је Гјоко Танасоски, директор царинске администрације Северне Македоније.
Према неким проценама, земље Западног Балкана би могле да уштеде осамсто милиона евра годишње када би увеле заједничку царинску контролу на граничним прелазима, речено је између осталог у прилогу емитованом у Дневнику ТВ N1. Зато је, према речима генералне секретарке Савета за регионалну сарадњу Мајлинде Брегу, у јеку пандемије и одлучено да се покрене иницијатива ''зелених коридора'', јер то значи бржи проток робе, а пре свега намирница, живих животиња и медицинских средстава.
''Ако би се земље Западног Балкана договориле да сви овдашњи гранични прелази буду отворени 24 сата дневно, регион би уштедео 800 милиона евра годишње. Сада имамо проток од 13.000 камиона дневно, а та би бројка могла бити и већа. Возачи камиона више не морају толико дуго да чекају у редовима и то нас је уверило да кад год постоји сарадња, ствари у региону се побољшавају'', поручила је Брегу.
''Надам се да ће ово бити нешто што ћемо моћи да спроведемо и на границама са свим чланицама Европске уније, али и на Западном Балкану'', казао је директор Сталног секретаријата Транспортне заједнице Матеј Закоњшек.
И возачи теретњака сведоче да на том прелазу више нема застоја као пре годину дана, јер како сами кажу, чека се од 15 минута до пола сата. Време о коме возачи говоре је укупно чекање на прелазак границе, подсећају цариници са прелаза Прешево, јер сама царинска процедура траје свега од три до пет минута.
''Сам податак да на дневном нивоу у року од 24 сата, како на улазу, тако и на излазу из земље, прође минимум 550 камиона, говори о томе да су времена задржавања сведена на минимум'', рекао је Сенад Радончић, шеф царинске испоставе Прешево у прилогу емитованом у емисији ''Ово је Србија'' на РТС.
Емир Ђикић, директор ЦЕФТА секретаријата, истакао је да је тренутни приоритет повезивање овог са европским коридорима.
''Значи, да имамо овакве прелазе и на границама са Европском унијом што тренутно није случај, јер их имамо само у оквиру ЦЕФТЕ.''
Прилози са догађаја на прелазу Прешево Табановце емитовани су на телевизијама РТС, РТВ и N1, као и на порталима агенција Танјуг и Бета.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма