24. 08. 2020.

Подели:

ЕК усвојила предлог новог пакета мера за олакшавање трговине

 

ЕК усвојила предлог новог пакета мера за олакшавање трговине

Европска комисија је 24. августа 2020. године усвојила предлог пакета мера чији је циљ повећање трговинске размене између Европске уније и земаља, међу којима је и Србија, а у вези са применом споразума о слободној трговини.

 

Тренутно важећа правила о пореклу робе уз споразуме о слободној трговини које Србија примењује са Европском унијом, Републиком Турском, странама CEFTA (Албанија, Босна и Херцеговина, Северна Македонија, Црна Гора, Србија, UNMIK у име Косова, у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности Уједињених нација и Молдавија) и државама EFTA (Швајцарска, Лихтенштајн, Норвешка и Исланд) садржана су у Регионалној конвенцији о пан-евро-медитеранским преференцијалним правилима о пореклу из 2013. године (ПЕМ Конвенција). Та правила су се, међутим, показала као недовољно ефикасна, због чега се указала потреба за њиховом модернизацијом.

Наиме, ПЕМ Конвенција је базирана на правилима о пореклу робе која не одговарају модерној трговини, па се већ неколико година уназад ради на њиховој ревизији. Идеја код примене нових модернизованих правила о пореклу је да далеко већи број производа буде у позицији да стекне преференцијални статус, што ће за последицу имати повећање трговинске размене.

 

Кључна разлика код нових правила је у начину на који производ стиче преференцијално порекло, а исто је је услов за увоз у ЕУ по сниженој или нултој царинској стопи, па самим тим и за повећање конкурентности производа на европском тржишту.

Нова модернизована правила о пореклу предвиђају једноставнија правила обраде или прераде коју треба извршити на материјалима који се користе у поступку добијања производа, затим омогућавање примене пуне кумулације порекла као генералног принципа, укидања забране повраћаја или ослобођења од плаћања царине на материјале без порекла који су уграђени у производе са пореклом и др.

 

Сходно томе, извозници који нису могли да обезбеде преференцијално порекло за своје производе, ће сада добити нову шансу да постану конкурентнији на тржишту зоне слободне трговине.

Поступак доказивања преференцијаног порекла остаје исти, па ће извозници приликом обављања царинске процедуре на царинским испоставама прилагати и сет докумената којим доказују преференцијално порекло својих производа, што ће им дати шансу за бољи пласман на тржишту зоне слободне трговине. 

 

Рад на модернизацији правила о пореклу робе се одвијао на састанцима ПЕМ Радне групе који су се одржавали под покровитељством Европске комисије, а крајем новембра 2019. године изнет је и први предлог како да се досадашња правила унапреде.

Пошто нису све потписнице ПЕМ Конвенције биле сагласне са предложеним променама, Европска комисија је предложила да се, као прелазно решење, текст предложених измена угради у билатералне споразуме о слободној трговини између оних страна уговорница које су сагласне са предложеним изменама правила о пореклу робе.

 

Влада Републике Србије је овластила представнике Министарства финансија да у име наше земље, на поменутим састанцима, подрже иницијативу за модернизацијом постојећих правила о пореклу, јер ће то омогућити да се много више производа извози из Србије са преференцијалним пореклом.

Када је реч о ефектима новог предлога пакета мера које је усвојила ЕК, очекује се да ће они моћи да се осете у пракси тек наредне године, јер је потребно да их претходно усвоји и Европски савет, чиме ће бити отворена врата за билатералне преговоре између Европске уније и појединачних земаља, од којих је једна и наша.