10. 12. 2018.

Подели:

ТРЕНИНГ БУДУЋИХ ТРЕНЕРА

 

ТРЕНИНГ БУДУЋИХ ТРЕНЕРА

За царинске службенике из различитих организационих делова, који ће се једног дана наћи у улози реализатора обука, 8. фебруара 2018. године одржан је тренинг тренера посвећен усавршавању напредних вештина обучавања у Управи царина Србије. Обуку су одржали  представници  Центра за стручно образовање УЦ – Фрања Елхардт који држи наставу из предмета „Откривање повреда царинских прописа“ и мр Драгана Поповић, предавач „Царинске тарифе, порекла робе, царинске вредности и пореског система“.

Формула успешне обуке је експертско знање, плус вештина, па је отуда циљ обуке будућих тренера да науче основна начела и принципе вештина, како би били у могућности да на одговарајући начин пренесу своје знање и организују обуку.

На почетку је било речи о значају управљања временом, јер није важно колико се времена проводи у раду, већ колико се постигне током датог временског периода. Ово подразумева да је неопходно направити добар план и припрему, поставити приоритете, издвојити оно што је важно. Полазници су могли да сагледају карактеристике визуелног, аудитивног и кинестетичког стила учења. Наведено је да постоје 10 најчешћих и специфичних фактора који се односе на одрасле и учествују у процесу доживотног учења. То су фактори мотивације, циља, контроле, важности, искуства, навика, различитости, промена, година, поштовања. Дати су савети који би требало да помогну предавачима да у  комуникацији с одређеним типовима људи буду мирнији, сталоженији и имају бољи учинак.

 

Када је реч о вештини успешне презентације, наглашено је да на њу утиче и више техничких елемента, те да то у оквиру тактике предавања не треба занемарити. Анализирано је и шта (не) би требало чинити, са акцентом на покрете и гестикулацију (материјал и оловка се не држе у рукама, с обзиром да асоцирају на нервозу и несигурност), позу и оријентацију тела, као и на контакт очима и место где предавач стоји у односу на слушаоце/учеснике у обуци. Како не би биле заморне за слушаоце, препорука је да презентације садрже максимално 15 слајдова, са краћим текстом, великим фонтом слова и сл.

Посебан нагласак је стављен на интерактивност учесника тренинга, чиме се постиже уважавање полазника и њиховог мишљења. Свака циљна група је различитог састава и нивоа знања, што искључује могућност једнообразне припреме тренера за вођење обуке.

 

Тренер није само предавач, већ организује комплетну обуку. Он планира аудио-визуелна средства, организацију простора и све друго што је у вези са подршком, али  увек треба да рачуна да се нешто може покварити. У томе је његова додатна одговорност и могућност да спречи свако изненађење или неочекивану ситуацију, додали су Елхардт и Поповић.

Општи закључак после практичне вежбе је да успешна обука подразумева добру и свеобухватну припрему материјала, техничких и других помагала у настави, прописане документације, простора и времена, као и стручност предавача/тренера. Такође, за доброг тренера/предавача треба имати и природног дара, како би усвојене вештине дале максимални резултат.