Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
19. 12. 2015.
Нова Уредба је усклађена са европским прописима и у односу на важећу детаљније регулише област подношења захтева за предузимање мера и поступак одлучивања по захтевима носилаца права. Присутнима је објашњено како да попуњавају прописане обрасце, који су сада садржински богатији и захтевнији. Јаснија су и правила која се односе на одговорности и трошкове које у поступку сносе царина и носиоци права.
Представници адвокатских канцеларија су кроз презентацију коју је припремило Одељење за заштиту интелектуалне својине упознати не само са новинама које доноси поменута Уредба, већ и са новом е-IPR апликацијом.
Наглашено је да апликација у потпуности прати нову Уредбу, а да су притом отклоњени проблеми који су се јављали при коришћењу важеће апликације.
С обзиром на то да је у ери електронске трговине и масовне куповине робе преко интернета, примећено да се у малим пошиљкама појављује велики проценат фалсификованих производа, закључено је да ће контрола таквих пошиљака представљати посебан изазов. Управо због тога очекује се учешће обе стране где добрим делом у препознавању и заштити од такве врсте робе највише могу да помогну носиоци права.
Данка Јовановић, начелница Одељења за заштиту интелектуалне својине је објаснила да ће бити потребно мало више времена да се у испоставама које царине поштанске и курирске пошиљке изврше организационе, техничке и кадровске припреме за спровођење нових прописа.
Новина је и то да је на основу стратегије развоја заштите интелектуалне својине, пет царинарница добило регионалног кооординатора који од почетка маја раде у Београду, Новом Саду, Нишу, Димитровграду и Суботици.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма