Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
10. 12. 2017.
Менторство, управљање временом и вођење састанака, биле су теме обуке за руководиоцe различитих нивоа из централе Управе царина и царинарница, одржане 10. фебруара 2017. године. Циљ обуке о менторству коју је одржала Драгана Гњатовић, шефица Одсека за радне односе и управљање људским ресурсима је упознавање са моделом менторства као вештином оспособљавања и развоја запослених и унапређење њихових знања и вештина. Поред теоријског дела, обука је имала и практичне вежбе.
Ментор је кључни фактор у вези са увођењем у посао новодошле особе, па је истакнуто да је најважнија комуникација и атмосфера у којој се неко осећа пријатно и добродошлим, што га инспирише да пружи допринос који се од њега очекује. Улога ментора је да „ученика“ охрабри, усмери и оснажи, а подразумева се да, поред знања и искуства, има и жељу да своје знање пренесе другоме. Менторски однос, најчешће траје годину дана. Да би ментор био успешан неопходно је знати правила шта јесте менторство, а шта није.
Менторство јесте: Фокусирано на „ученика“; Рад један на један; Партнерски однос; Двосмерни процес учења; Поверљиво; Однос разумевања; Развојно оријентисано; Откривање талената и изградња капацитета; Окренуто особи, а не задатку.
Са друге стране, менторство није: Терапија; Родитељски однос; Заштитнички однос; Усмерено на задатак; Пријатељство по сваку цену; Прилика за тражење посла; Обликовање других према сопственом лику.
Део обуке о управљању временом био је посвећен унапређењу вештина руководилаца за ефикасније планирање времена и организацију рада. Лично управљање временом је правилно сагледавање способности у одређеном тренутку, па је неопходно стално имати у виду ову категорију и бити реалан. Лично управљање временом значи боље и брже постизање циља, уштеду у времену, ширу визију посла, одређивање личних приоритета, прецизирање рокова, остављање времена само за себе.
Императиви „хитно, важно, хитно, важно...“ нису заувек дати, па је потребно у послу преиспитивати ове статусе. Одржан је и тест о процентуалној заступљености хитности и нехитности у раду полазника обуке. Такође, приказан је однос знања/вештина и притиска, односно постизања оптималног учинка.
Комуникација као основним инструмент руководиоца је канал за преношење сарадницима информација о послу, резултатима, напредовању. Основни циљеви комуникације су мотивисање, као битан фактор у постизању добрих резултата рада и оперативност.
Када је реч о делегирању, најважнији су нивои делегирања, који говоре о томе да је потребно јасно изнети - шта се од делегиране особе очекује. Међу 10 нивоа делегирања прва два су: Чекај док ја не кажем; Погледај ово и извести ме. Ја ћу да одлучим. Последња два су: Одлучи и ради. Не мораш да провераваш са мном; Одлучи шта треба да се ради – сада је то твоја одговорност и понашај се у складу са тим.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма