07. 09. 2015.

Подели:

РАДИОНИЦА О ГАРАНЦИЈАМА У ЗАЈЕДНИЧКОМ ТРАНЗИТНОМ И ПРЕВОЗНОМ ПОСТУПКУ

 

РАДИОНИЦА О ГАРАНЦИЈАМА У ЗАЈЕДНИЧКОМ ТРАНЗИТНОМ И ПРЕВОЗНОМ ПОСТУПКУ

У Управи царина 4. септембра је одржана Радионица „Гаранције у заједничком превозном и транзитном поступку“ . У организацији TAIEX-а, (Канцеларије Европске уније за размену информација и техничку помоћ) Радионицу  је одржао Босиљко Злопаша, помоћник директора хрватске царине  и експерт за питања процеса приступања заједничком транзиту. Присуствовали су представници Удружења пословних банака, Удружења осигуравајућих компанија, Народне банке Србије, Министарства финасија, Сектора за царинске поступке и процедуре УЦ, Сектора за финансијске, инвестиционе и правне послове, Сектора за информационе и комуникационе технологије, као и представници царинарница.

Радионицу је отворио Веселин Милошевић, помоћник директора Управе царина – Сектора за информационе и комуникационе технологије. Он је  подсетио да веома битан сегмент компјутеризованог транзитног поступка у националним оквирима – финансијска подршка, односно систем заједничког обезбеђења веома успешно функционише. Наиме, у Републици Србији, преко 400 пословних субјеката, највише из финансијске сфере  је  у улози гарантoра за национални транзит.   Уочи приступања наше земље Конвенцији о заједничком транзиту, очекује се да један број поменутих субјеката буде спреман  да постане део међународних гарантора.

 

Основни циљ оваквих радионица је интензивирање информација које је Управа царина до сада давала, пре свега, домаћим финансијским институцијама, банкама, али и другим субјектима, како би размотрили могућност да уђу у систем гарантовања у NCTS, када постанемо део заједничког транзита, нагласио је Милошевић.

Босиљко Злопаша је говорио о хрватским искуствима, као земље која је прошла пут до чланства у ЕУ. С обзиром да и нас очекују исте тешкоће које треба да савладамо у процесу примене NCTS, дате информације су биле веома корисне. У контексту заједничког обезбеђења ради спровођења NCTS-a, oбјашњене су врсте гаранција у Заједничком транзитном поступку, садржај гаранције, њен опозив или укидање, а посебно је било речи о обавези царине према гаранту.

Општа је оцена да су информације и искуство хрватске царинске администрације које је представио овај експерт имале велики значај да присутни лакше препознају сопствени интерес и раде на стварању услова са своје стране како би благовремено били спремни да преузму улогу и гарантора у систему заједничког транзита.  

 У даљем процесу стварања услова да и домаће институције преузму улогу гарантора у заједничком транзиту, а што за нас представља основни мотив јер би тиме део прихода од гарантовања у поступцима заједничког транзита припао домаћим привредним друштвима, наставиће се кроз билатералне сусрете и договоре са потенцијалним домаћим (финансијским) институцијама.