Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
05. 06. 2017.
Семинар под називом „Борба против лажних лекова“ одржали су експерти из француске царине од 29. маја до 2. јуна у Управи царина. Приликом отварања семинара, Веселин Милошевић, помоћник директора УЦ-координатор, захвалио се француским колегама, посебно аташеу за царинска питања француске амбасаде Пјеру Бујону на ангажману око организације семинара.
Фредерик Лафоре и Никола Уен, експерти француске Дирекције за царински обавештајни рад и царинске истраге представили су српским колегама врло развијену базу података о лажним лековима. Она садржи информације о кретању робе, њеном пореклу, одредишту, кориснику, телефонским контактима, трошковима транспорта, страним извозницима, који често мењају име. Претрага може да се врши и на основу идентитета особе, а централна база података омогућава претраживање и по местима прикривања у превозним средствима, попут дуплог дна.
Велика пажња се посвећује финансијским истрагама, а захваљујући контроли банкарских рачуна француски органи веома брзо откривају лица која имају илегалне лабораторије. Већина заплењених лажних лекова у Француској је из Индије и других азијских земаља, али могу бити и из европских држава, међу којима су и наши суседи. Највише фалсификованих лекова, заплењује се на аеродрому Шарл де Гол и у луци Леавр, мада они стижу и преко марсејске луке. Главне зоне претовара таквих лекова су луке Сингапур, Хонг Конг, Дубаи, Тангер у Мароку и Малта.
Као високоризичне земље у овој области идентификоване су Индија, Кина и Тајланд. Што се суседних земаља тиче, у Мађарској се, рецимо, илегално производе лекови за болести нервног система, а у Француској је само током прошле године заплењено 460.000 производа за допинг, пореклом из Бугарске. У Грчку доспевају лекови из Турске који немају дозволу за пласман у Европу. Словачка је препозната као земља где се производе допинг средства. Тамо се производи псеудоефедрин, прекурсор за производњу наркотика.
Приказани су добри примери међународне сарадње у раскринкавању криминалних организација које се баве лажним лековима, између осталог заплена три милиона јединица лажних лекова, као разултат заједничке акције царинских служби Шпаније, Фрацуске и Немачке.
Одржана је и презентација о фалсификатима ветеринарских лекова, а било је речи и о међународној операцији Пангеа, у којој су учествовале 103 земље и 193 агенције. Прошле године се на „црној“ листи нашло 11 сајтова, расписано је 297 потерница и иницирана су 393 захтева за хапшење. Заплењено је 167.000 илегалних пошиљки, са укупно 12 милиона комада илегалних лекова. Највећи број заплена, био је у Европи, чак 83%. Више од половине заплена на нашем континенту, односи се на производе за лечење импотенције, психоаналeптике и средства за смирење.
Господин Бујон и представници француске царине су понудили помоћ у овој области, нагласивши, да то подразумева чак и слање узорака лекова у Француску ради лабораторијских анализа, када се за то укаже потреба.
Затварајући семинар, Раде Кнежевић, начелник Одељења за анализу и управљање ризиком истакао је, да су полазници веома задовољни оним што су могли да науче. Захваливши се гостима на квалитетном семинару, изразио је жељу да се сарадња у овој и многим другим областима настави.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма