Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
17. 10. 2013.
У Извештају Европске комисије каже се да је остварен добар напредак на пољу царинског законодавства, те да су у новембру извршене измене и допуне Царинског закона чиме је он додатно усклађен са правним тековинама ЕУ, као и са националним законодавством.
Када је реч о административним и оперативним капацитетима, у Извештају се наводи следеће: ''Управа царина Србије је наставила да побољшава своје административне капацитете у циљу делотворне примене царинских прописа. Наставило се са применом поступака који се односе на интегритет царинских службеника и са унапређењем борбе против корупције. Накнадне контроле и системи анализе ризика спроводе се на основу двеју релевантних стратегија. Поједностављење царинских поступака је настављено, а број компанија које користе те поступке се повећао.''
Координација између УЦС и Министарства финансија и привреде јача. УЦС настоји да успостави потпуно оперативан ИТ систем заснован на интерконективности различитих одељења. Око 95% царинских декларација се подноси електронски, а уведен је и концепт електронског потписа. Констатовано је и да електронски систем за размену прелиминарних информација са Босном и Херцеговином, Црном Гором и БЈР Македонијом добро функционише, што доприноси олакшавању трговине.
У Извештају стоји да велики изазов представља унапређење система за обраду царинских декларација (ИСЦС) и царинске лабораторије. Напомиње се и да је у мају отворен и нови гранични прелаз између Србије и Мађарске.
Царински поступци између Косова и Србије су, како се наводи у Извештају, додатно унапређени отварањем заједничких привремених прелаза постављених, према Протоколу о интегрисаном управљању границом, на шест локација, укључујући и два прелаза на северу Косова. Истиче се да је успостављање ових заједничких прелаза омогућило свакодневну сарадњу између администрација и редовну размену информација. Ипак, примећено је да је административна гранична линија између Србије и Косова и даље подложна нелегалним активностима.
У закључку Извештаја се наводи да припреме у области Царинске уније теку у потпуности према плану. Подсећамо да је ово већ пета година за редом да из Европске комисије долазе позитивни сигнали, што представља велики подстрек за даље реформе у царинској служби.
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма