31. 10. 2013.

Подели:

Одржана конференција „Увод у тржиште транспорта и логистике у Србији“

 

Одржана конференција „Увод у тржиште транспорта и логистике у Србији“

У организацији Привредне коморе Немачке у Београду је 30. октобра 2013. године одржана стручна конференција на тему „Увод у тржиште транспорта и логистике у Србији“. То је својеврстан почетак пројекта истраживања тржишта Србије, Македоније и Црне Горе за немачка мала и средња предузећа из области логистике, транспорта и саобраћаја. На овом скупу коме су присуствовали представници домаћих и немачких компанија, Управа царина Србије  је представила досадашње активности које је предузела да привреда послује брзо, ефикасно и рационално с мање трошкова и баријера, пројекте чија је реализација у току и планове за будућност.

 

Веселин Милошевић, помоћник директора Управе царина - Сектора за царинско пословање и међународну царинску сарадњу, говорио је о врстама  поједностављења и убрзања царинског поступка које је увела Управа царина. Нагласио је да могу да их користе, како домаће, тако и стране компанија које послују на нашем царинском подручју, а посебну пажњу је посветио кућном царињењу. Говорећи о предностима које омогућава кућно царињење, навео је већи број  компанија, међу којима и оне најпознатије, које на овај начин обављају царинско пословање на нашем подручју. Међу њима су „Hemofarm Stada“ Вршац, „Draxmaier Automotive“ Зрењанин, „Philip Morris  Operations“ Ниш, „“Ball Packaging“ Београд, „Leoni Wiring Systems Southeast“ Прокупље, „Linde Gas Srbija“ Бечеј и др.

 

Објашњен је и поједностављени царински поступак на основу фактуре који користи преко 200 компанија које послују у Србији. Милошевић је говорио и о трећој врсти поједностављења царинског поступка – употреби заједничког обезбеђења у поступку транзита. У том контексту је истакао да је 12 компанија које послују у Србији, потпуно ослобођено полагања обезбеђења у поступку транзита, зато што су у поступку  подношења захтева приложили доказе који дају српској царини право да их сматра поузданим партнером.

 

Било је речи и о динамици реализације пројекта НЦТС (Новог компјутеризованог транзитног система), који је за нашу царинску администрацију најважнији задатак који треба завршити, с обзиром да је услов за чланство државе у Европској унији. Наш план је да 1. јуна 2015. Србија приступи Конвенцији о заједничком транзиту и да будемо спремни за заједнички транзит. Милошевић је додао да је у оквиру истог пројекта и имплементација система овлашћених економских оператера, који је такође царински институт поједностављења који постоји у свим земљама ЕУ. Објаснио је да се под тиме подразумева преношење у великом обиму права на привредне субјекте да обављају царински поступак, али и одговорност коју тим преузимањем имају. Управа царина, напорно ради, а то ће и даље чинити да оствари обавезе које је преузела, нагласио је Милошевић.

 

Пројекат истраживања тржишта Србије, Македоније и Црне Горе за немачка мала и средња предузећа из области логистике, транспорта и саобраћаја, на основу закључка немачког Бундестага, подржан је од стране немачког Савезног министарства за привреду и технологију и представљаће саставни део програма развоја тржишта за немачка МСП.  Значај овог  пројекта истакли су и у својим поздравним говорима Мартин Кнап, директор Делегације немачке привреде у Србији и Габриела Бенеман, руководилац привредног одељења у амбасади Немачке у Београду.