22. 07. 2019.

Подели:

Царина Србије на путу потпуне аутоматизације поступака

 

Царина Србије на путу потпуне аутоматизације поступака

Гост Јутарњег дневника РТС, у суботу 20. јула 2019. године, био је заменик директора Управе царина Веселин Милошевић, а повод за његово гостовање је чињеница да је царина Србије, уз помоћ милион и 400 хиљада евра из ЕУ фондова, управо окончала прву фазу аутоматизације царинских поступака. Са замеником директора УЦ у студију РТС је разговарала новинарка Ружица Врањковић, коју је на самом почетку гостовања занимало који су разлози били опредељујући за убрзану аутоматизацију царинских поступака.

 

''Три су основна разлога због чега Управа царина креће у компјутеризацију свог пословања. Први разлог је интерна одлука високог руководства Управе царина. Други разлог је то што Управа царина, Министарство финансија и Влада Републике Србије желе да створе економски амбијент у коме ће компаније које послују у складу са законом пословати брзо, ефикасно и са што мање трошкова. И трећи разлог је својеврсна обавеза коју Република Србија има у поступку придруживање Европској унији, где морамо имплементирати све ИТ системе који су у складу са стандардима Европске уније. Прве фаза је завршена, то је фаза припреме. У тој фази ми смо се учили како се то ради, добили смо одређена средства за унапређење, променили смо наше законодавство. Тако да сада Република Србија има нови Царински закон који је скоро у потпуности (у 98%) идентичан ономе који има Европска унија'', нагласио је заменик директора Веселин Милошевић.

 

На питање који су очекивани рокови да се у потпуности примене нови системи и да се папири избаце из употребе, Милошевић је рекао да се према првим пројекцијама то може очекивати до краја 2023. године.

 

"Европска унија нам помаже у томе, они финанасирају, а већ смо аплицирали за нова ИПА средства, за додатних девет милиона евра који ће помоћи у другој фази да се ти системи уведу", нагласио је Милошевић.

 

На питање како ће се, на пример, то одразити на некога ко превози робу из Немачке у нашу земљу или даље до Бугарске и шта ће тог превозника очекивати на граници, Милошевић је истакао да тог превозника пре свега очекује транзитни поступак који је већ компјутеризован.

 

''Ако жели ту робу да оцарини у Србији, тај поступак ће се наставити само употребом електронских помагала, само употребом компјутера. То значи да ће се и увоз и извоз, као што се сада ради транзит у Републици Србији, обављати искључиво разменом електронских порука, без царинске декларације, без чекања на шалтерима, без губљења времена, где ће сви имати исти третман и где ће сви имати предвидљиве трошкове пословања'', објаснио је он.

 

Током разговора било је речи и о другим актуелним темама, попут документа који су царинске службе Србије и Француске потписале током посете француског председника, па је било прилике да се објасни у ком сегменту ће се јачати сарадња те две царинске администрације.

 

"Француска царина је наш дугогогодишњи пријатељ и имамо одличну сарадњу, а потписани документ само показује нашу намеру да развијамо односе и даље. Они су заинтресовани, као и све земље ЕУ, за спречавање злоупотреба, пре свега шверца и свега онога што утиче на њихов буџет, а ми смо заинтересовани да преузмемо све њихове стандарде, сва њихова знања које имају као високоразвијена земља. Реч је о размени искустава у области спречавања кријумчарења, размене информација, унапређења пословања, а све у корист, пре свега, привреде двеју земаља.", рекао је Милошевић.

 

С обзиром на то да је у току шпиц летње сезоне и бележи се појачани промет путника преко свих граничних прелаза, једно од незаобилазних питања је да ли су у тим условима и контроле појачане, што је заменик директора потврдио рекавши да и у тако екстремним условима царинска служба врши своје законом прописане дужности: штити, обезбеђује и чува здравље нације.

 

''Према томе, сви они који планирају и размишљају да крше прописе, ипак треба да размисле, јер располажемо одличним средствима: имамо више од 20 мобилних скенера, размењујемо информације, имамо обучене службенике, дакле – имамо све оно што би једна служба у 21. веку требало да поседује. И резултати су очигледни. Ми смо од почетка ове године до данас зауставили кријумчарење скоро две тоне наркотика на нашим границама, недељно откријемо око 30 миграната, а годишње зауставимо нелегални пренос око три милиона евра'', навео је Милошевић на крају гостовања у Јутарњем дневнику.

 

На самом крају, заменик директора се захвалио путницима на стрпљењу и подсетио их да се пре путовања информишу о својим правима и обавезама, било користећи брошуру ''Водич за путнике '' која је доступна на свим прелазима или, пак, тако што ће посетити сајт Управе царина где је она доступна у електронској форми.