Користимо "колачиће" како би побољшаљи употребљивост интернет сајта. Уколико наставите коришћење интернет странице, Ви прихватате услове коришћења. Више информација
29. 07. 2019.
Пошто је Законом о царинској служби, донетом крајем прошле године, прецизирано који царински службеници имају право да носе оружје, новим Правилником о условима и начину ношења оружја и муниције царинских службеника прописују се поступак одређивања и задуживања службеним оружјем и дефинишу услови и начин ношења.
Законом је прописано да само царински службеници који обављају послове сузбијања кријумчарења, обавештајне послове и послове унутрашње контроле имају право и обавезу да носе оружје и муницију. Правилником се прецизира на који начин и под којим условима царински службеник може бити задужен службеним оружјем.
Наиме, на основу услова и начина који пропише министар, директор Управе царина, на предлог непосредних руководилаца претходно наведених организационих јединица, одређује који царински службеници могу да задуже службено оружје и упућује их на обавезан здравствени преглед и неопходну обуку.
За разлику од претходног правилника, новим су прецизно дефинисани и услови и начин ношења оружја и муниције. То значи да је новим правилником јасно прописано и када царински службеник који је задужен службеним оружјем и муницијом може да га носи (у току радног времена за време обављања послова и задатака радног места, а ван радног времена само по налогу непосредног руководиоца), као и како мора да га чува.
Правилник о делатностима и пословима који су неспојиви са обављањем службене дужности царинског службеника је подзаконски акт који је први пут донет као посебан акт који регулише наведена питања.
Разлог за доношење Правилника о делатностима и пословима који су неспојиви са обављањем службене дужности царинског службеника произилази из законске обавезе да се подзаконским актом ближе одреде послови и делатности које царински службеник не може да обавља док је запослен у Управи царина. Сада је прописана и процедура након што се утврди да је члан уже породице царинског службеника власник или сувласник привредног субјекта чија је делатност у вези са радом Управе царина.
Царински службеник је дисциплински одговоран, у складу са законом, за поступање супротно одредбама овог Правилника. Тако да против њега може бити покренут дисциплински поступак због теже повреде службене дужности прописане Законом о царинској служби и Законом о државним службеницима.
Оба претходно наведена правилника су објављена у „Службеном гласнику РС“ број 53/2019 дана 24. 07. 2019. године и ступају на снагу осмог дана од дана објављивања, односно 1. августа 2019. године.
У царинској служби Србије запослено је укупно 2842 царинска службеника, али се Правилник о условима и начину ношења оружја и муниције односи само на царинске службенике који обављају послове сузбијања кријумчарења, обавештајне послове и послове унутрашње контроле а задужили су службено оружје, док се Правилник о делатностима и пословима који су неспојиви са обављањем службене дужности царинског службеника односи на све запослене царинске службенике без обзира на њихов тренутни статус (запослење на неодређено или одређено време).
Пријавите корупцију
Пријавите кршење прописа
Контакт форма