20. 08. 2019.

Подели:

Добра информисаност путника је заједнички интерес

 

Добра информисаност путника је заједнички интерес

Покушај кријумчарења скупоцених сатова, али и девиза, је у послење време тренд са којим се сусрећу цариници на граничном прелазу Аеродром „Никола Тесла“. Међутим, поред професионалних кријумчара, неки грађани то постају и из незнања, оценила је шеф овог граничног прелаза, Бранка Поповић у прилогу емитованом у „Информеру“ ТВ Коперникус.

 

С обзиром на велике гужве на граничним прелазима због годишњих одмора, главна препорука из Управе царина јесте, да се сви долазећи и одлазећи путници понашају у складу са законом. Они сами могу одабрати да ли ће се упутити на зелени или црвени контролни прелаз, у зависности од тога да ли нешто имају да пријаве или не.

 

„Уколико нешто имате да пријавите и упутите се на зелени контролни прелаз, то не значи да ћете несметано проћи, јер цариници имају право да вас зауставе и након узимања пртљага, стога треба водити рачуна, да уколико имате да пријавите новац или новокупљене ствари скупље од 100 евра, обавезно то и учините, како се не бисте нашли у прекршају“, поручила је на почетку Бранка Поповић, шеф граничног прелаза Аеродром „Никола Тесла“.

 

Она је такође детаљно објаснила процедуру, односно, шта се и на који начин пријављује цариницима на граници.

 

„Они путници који су ушли у црвени контролни пролаз, пријављују своје новокупљене ствари или предмете које привремено уносе, уколико су нерезиденти у питању, попут скупљих техничких ствари, фотоапарата, лаптопова и слично, дакле оних предмета који се користе за потребе путовања, а који, наравно, морају бити враћени приликом одласка из Републике Србије. То је процедура која траје буквално минут један. На основу потврде, која је прилог усменој декларацији, путник ће све те своје ствари које је пријавио приликом уласка у Републику Србију несметано изнети из Србије. Уколико се такви предмети пронађу у зеленом контролном пролазу, путник себи прави проблем“.

 

Неки путници, међутим, управо желе да искористе гужве током летњих месеци како би прокријумчарили предмете или новац, па су тако припадници Управе царина приметили учестало кријумчарење скупоцених сатова и друге вредне робе.

 

„Најчешће су то путници који носе скупоцене сатове познатих робних марки „Ролеx“ или неких других, а било је ту и дијаманата, брилијаната, златног накинта. Путници купују и фирмирану гардеробу и галантерију, кожну, примера ради, чија вредност прелази и пар хиљада евра. То су све ствари које треба пријавити, како би путницима и сусрет са цариницима и пут био што пријатнији», казала је Поповићева.

 

Због учесталости заплена девиза, чије је изношење из земље ограничено на 10.000 евра по путнику, али и због заплена друге скупоцене робе, попут скупих сатова откривених у тостеру баш на овом прелазу, Управе царина апелује на путнике да поштују важеће прописе и да се пре пута информишу о својим правима, али и обавезама.